start / Aktualności

Ekologiczna rodzina, czyli jak wspólnie możemy zadbać o naszą planetę?

Każdy z nas pragnie żyć w zdrowym i czystym środowisku. Zastanawialiście się jednak czy nasze codzienne nawyki przybliżają czy oddalają nas od osiągnięcia tego celu? Jeśli czytasz ten tekst to znaczy, że chcesz zwiększyć swoją świadomość i być bardziej eko. To świetna informacja, ponieważ jeśli odnajdziesz w tym sens i zmienisz swoje postępowanie, być może zarazisz ekologią również swoją rodzinę. Wpojenie dobrych praktyk Twoim dzieciom będzie doskonałą inwestycją w przyszły, zdrowszy świat!

 

Na wstępie postarajmy się, aby edukacja ekologiczna nie była tematem tylko na Dzień Ziemi. Powinniśmy codziennie mieć świadomość tego jaki wpływ wywieramy na środowisko, w którym żyjemy. Wiedzę o ekologii należy budować od najmłodszych lat, a pozwoli nam to wykształcić prawidłowe podstawy, które będą dla młodych ludzi w przyszłości naturalne. Organizujmy małe wycieczki, bo one są świetnym pretekstem do rozmów o przyrodzie. Czy przyroda jest ważna? Czy dziecko ją lubi? Co lubi najbardziej? Możemy zwrócić uwagę na problem śmieci: czy to dobrze, że leżą na trawie? Co się z nimi stanie? Czy mogą zaszkodzić zwierzętom? Nie narzucajmy konkretnych odpowiedzi. Dzieci są świetnymi obserwatorami i często potrafią dochodzić do ciekawych wniosków. Rozmowy, spacery i wycieczki są bazą, przygotowują grunt do konkretnych, codziennych działań. Pamiętajmy jednak – dzieci są niezwykle bystre i bez problemu wyłapią komunikat niepoparty działaniem ze strony dorosłych. Nie jesteśmy w stanie nauczyć dzieci dbania o środowisko, jeśli sami nie będziemy świecić przykładem.

 

Przygotowaliśmy dla Was kilka prostych zasad, które możesz przedstawić swojemu dziecku:

 

- Używaj dwóch stron kartki papieru do pisania lub rysowania. W ten sposób chronisz drzewa (z których robiony jest papier) przed wycinaniem i wytwarzasz mniej śmieci!

 

- Zakręcaj wodę w kranie kiedy myjesz zęby. Bierz raczej krótki prysznic niż kąpiel. Dokręcaj krany. W ten sposób oszczędzasz wodę!

 

- Gaś światło kiedy wychodzisz z pokoju, wyłączaj telewizor, radio, komputer, gdy już nie będziesz z nich korzystał. W ten sposób oszczędzasz energię!

 

- Segreguj śmieci! Zacznijmy od prostych, małych kroków: do którego pojemnika należy wyrzucić opakowanie po ulubionym napoju? Gdzie powinny wylądować skorupki jajek? Kiedy kształtujemy zdrowy nawyk, wyjaśnijmy po co i dlaczego to robimy. Jeśli plastikowa butelka trafi do specjalnie oznakowanego pojemnika, może zostać przerobiona np. na polarową bluzę lub kolejną plastikową butelkę – w ten sposób wyprodukowany już plastik zostanie użyty więcej niż raz.

 

Zajrzyjcie też na stronę : https://swiatbezodpadow.pl/

 

- Staraj się korzystać z ekologicznych środków transportu. Jeśli masz do pokonania krótki dystans chodź na piechotę lub jedź rowerem. W ten sposób przyczyniasz się do mniejszego zatrucia powietrza!

 

- Jeśli nie korzystasz już ze swoich zabawek, gier, książek – zamiast je wyrzucić pomyśl, może jest ktoś inny, komu mogłyby się przydać. W ten sposób możesz sprawić komuś przyjemność! Przyczyniasz się także do ochrony zasobów środowiska naturalnego!

 

- Rozmawiaj ze swoimi rodzicami, przyjaciółmi o tym, co możecie wspólnie zrobić dla ochrony środowiska naturalnego. W ten sposób wpływasz na czyjąś świadomość, uczysz innych jak być przyjaznym dla środowiska!

 

 

Pamiętajcie, dzieci od najmłodszych lat mogą brać czynny udział w dbaniu o przyrodę. Nauka ekologii przez zabawę oraz przykład rodziców to najlepsza metoda, aby uwrażliwić maluchy na dobro wspólne, jakim jest nasze środowisko. Podkreślamy raz jeszcze – przykład rodziców! Pamiętaj, że żadne twoje upomnienia ani rady nie pomogą, jeśli dziecko nie będzie widziało, że ty też dbasz o środowisko. Dlatego wyłączaj światło, a na zakupy noś ze sobą torby wielorazowego użytku. Wyłączaj komputer i wyjmuj z kontaktu nieużywaną ładowarkę do komórki.

<< wstecz dalej >>

udostępnij