start / Aktualności

Po co dzieciom ruch?

Ruch to najlepsza, naturalna metoda na dobre samopoczucie. Aktywność fizyczna pomaga utrzymać w lepszej kondycji ciało i umysł. Im szybciej zadbamy o ruch dziecka, tym lepiej. Warto zastanowić się nad wyborem piłki nożnej jako dyscypliny dla dziecka.

Czym jest ruch?

Lekarze, dietetycy, instruktorzy sportu - wszyscy zgodnie twierdzą, że ruch, oprócz właściwego odżywiania, stanowi najistotniejszy element dla zachowania zdrowia człowieka w każdym wieku. Zdrowy tryb życia, oparty na regularnych ćwiczeniach i zbilansowanej diecie, pomaga zachować kondycję psychofizyczną na odpowiednim poziomie. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w obecnych czasach, zdominowanych przez szybkie tempo życia, siedzącą pracę, stres oraz cały zestaw elektronicznych "gadżetów", które z jednej strony ułatwiają naszą codzienność, a z drugiej rozleniwiają i odwracają uwagę od najważniejszego - zdrowia.

Im wcześniej, tym lepiej

Dlaczego warto się ruszać? Powodów jest wiele. Aktywność fizyczna pozwala nie tylko zachować szczupłą sylwetkę, ale również poprawia krążenie, dotlenia organizm, stymuluje układ odpornościowy, wzmacnia układ mięśniowo-kostny, opóźnia procesy starzenia, a także pomaga walczyć ze stresem, depresją i sprawia, że stajemy się bardziej odprężeni i zrelaksowani. - Ćwiczenia fizyczne, podobnie jak śmiech, wyzwalają w naszym ciele dużą ilość tzw. endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dzięki temu, nawet po dużym wysiłku, odczuwamy zadowolenie, mamy dobry nastrój, a w nocy lepiej śpimy - mówi Jan Wiśniewski, lekarz internista z wieloletnią praktyką rodzinną.

Wysiłek fizyczny jest szczególnie zalecany dzieciom w okresie wzmożonego rozwoju. Dlatego już od najmłodszych lat warto chodzić na spacery, biegać, pływać, jeździć na rowerze czy grać w piłkę. - Zdrowy ruch wzmacnia dziecięce kości i mięśnie, odżywia i dotlenia mózg, poprawia także przemianę materii - wyjaśnia doktor Jan Wiśniewski.

Aktywność fizyczna korzystnie wpływa także na pracę układu nerwowego. Wiele badań wykazuje, że dzieci sprawne fizycznie osiągają lepsze wyniki w nauce. Ponadto wiele gier oraz zabaw, np. te z piłką, stymuluje i rozwija tzw. pamięć ruchową, koordynację i refleks.

- Co więcej, ruch wpływa na równowagę psychiczną u dzieci. Wzmożony wysiłek rozładowuje emocje. Aktywne dzieci potrafią zatem lepiej reagować na stresowe sytuacje, szybciej dostosowują się do zmian, są mniej agresywne i łatwiej dogadują się z rówieśnikami - dodaje lekarz internista.

Oczywiście, nie każde dziecko musi od razu zostać sportowcem. Ale zamiast kupować kolejny komputer, tablet czy konsolę do gier, zdecydowanie lepiej zabrać pociechę na podwórko, do ogrodu czy po prostu na plac zabaw. - Rodzice niestety często tłumaczą się brakiem czasu. Pamiętajmy jednak, że nie zwalnia nas to z obowiązku dbania o zdrowy rozwój naszych dzieci - podkreśla doktor Jan Wiśniewski.

Warto przypomnieć sobie czasy własnego dzieciństwa, kiedy najlepszą rozrywką po szkole były zabawy z rówieśnikami na świeżym powietrzu, m.in. podchody, gra w klasy, w gumę, zabawa w chowanego, fikołki na trzepaku czy chodzenie po drzewach. Bez względu na siniaki i stłuczone kolana, czas spędzony na dworze był wtedy najlepszą atrakcją. Jeśli jednak brakuje nam czasu, pomysłów i energii, by "rozruszać" siebie i nasze pociechy, zwróćmy się o pomoc do specjalistów i wybierzmy dla naszych dzieci ciekawe zajęcia dodatkowe.

A może piłka nożna?

Oferta zajęć sportowych dostępnych dla dzieci jest naprawdę szeroka. Bez względu na to, jakie wybierzemy, każdy rodzaj aktywności fizycznej będzie wpływał korzystnie na rozwój dziecka.

- Najważniejsze, by zajęcia były dostosowane do wieku, były prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów i z wykorzystaniem bezpiecznego sprzętu oraz infrastruktury. Tylko wtedy mogą zagwarantować zdrowy rozwój psychofizyczny, a przy okazji dobrą zabawę - mówi Paweł Jędrzejewski, trener i szef Działu Sportu w Football Academy. Pomysłów jest wiele. Mamy do wyboru m.in. basen, tenis, karate, taniec i niezwykle popularną piłkę nożną.

Zdaniem specjalistów, futbol to dziedzina, która idealnie łączy w sobie wysoki poziom ogólnorozwojowej aktywności ruchowej z kształtowaniem właściwych postaw i zachowań wśród zawodników. Dlatego warto zacząć treningi piłkarskie jak najwcześniej. - To dobry pomysł dla dzieci w każdym wieku, a szczególnie dla tych najmłodszych, które mają niespożytą energię i ciągłą chęć do zabawy. Ćwiczenia z piłką dobrze wykorzystują ten potencjał, a jednocześnie wpływają na poprawę kondycji i koordynacji ruchowej. Dzięki odpowiednio przygotowanym treningom, dzieci rozwijają swoje zmysły i spostrzegawczość, uczą się koncentracji, podejmowania wyzwań, ale także zdrowej rywalizacji - podkreśla Paweł Jędrzejewski.

Piłka nożna, jako sport drużynowy, rozwija w zawodnikach umiejętności współpracy w grupie, wspierając tym samym proces uspołecznienia dziecka. Regularne treningi uczą ponadto samodyscypliny, odpowiedzialności za siebie i za drużynę. - W tej dziedzinie podobnie, jak w każdym innym sporcie, niezwykle ważne są zasady fair play. Kształcimy w ich duchu naszych podopiecznych, by mogli korzystać z nich nie tylko na boisku, ale i poza nim - tłumaczy Paweł Jędrzejewski. W treningach piłkarskich mogą uczestniczyć już czterolatki. - Nasze szkółki prowadzą zajęcia dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Treningi odbywają się dwa razy w tygodniu, przez cały rok - dodaje.

Zatem, jeśli brakuje pomysłu, jak wypełnić dzieciom czas na sportowo, nie tylko podczas letniej przerwy, warto rozważyć takie rozwiązanie. Być może nasze dzieci zarażą się sportową pasją na dłużej. Wartością dodaną będzie z pewnością ich lepsze zdrowie i zadowolenie.

<< wstecz dalej >>

udostępnij