start / Aktualności

Kurs UEFA A oczami trenera

W dniach 20-28 czerwca 2018 roku wziąłem udział w kursie trenerskim organizowanym przez Szkocki Związek Piłki Nożnej. Był to kurs skierowany do trenerów ubiegających się o licencję UEFA A. Kurs odbył się w Edynburgu, a dokładnie na obiektach Uniwersytetu Heriot-Watt.

W szkoleniu wzięło udział 72 trenerów podzielonych na trzy grupy liczące po 24 kursantów. Każdy zespół miała swoich opiekunów. Grupą, do której należałem opiekowali się trenerzy Jim Fleeting (odpowiedzialny w Szkockim Związku Piłki Nożnej za szkolenie trenerów), Steve Kean (były trener między innymi Blackburn Rovers) oraz John Hughes (były piłkarz m.in. Celticu, który jako trener pracował w Anglii oraz Szkocji, zdobywca Pucharu Szkocji w 2015 z Inverness). Ponadto swoim doświadczeniem dzielili się również tacy trenerzy jak Brian Rice, Sandy Clark, Stuart McLaren czy Andy Gould.

Każdego dnia kursu spędzaliśmy około 8-9 godzin na nauce oraz rozwijaniu swoich umiejętności trenerskich. Codziennie mieliśmy wykłady, których tematami były: 
- walka z dopingiem, 
- zakłady bukmacherskie i ustawianie meczów, 
- zdrowie psychiczne, 
- rozwój kobiecej piłki nożnej, 
- analiza video, 
- rola bramkarza oraz jak znaleźć odpowiedniego bramkarza pod dany styl gry, 
- bycie liderem, 
- przepisy gry, 
 - psychologia w piłce nożnej. 

Oprócz wykładów mieliśmy również wspólne oglądanie finału Ligi Mistrzów, który musieliśmy analizować na żywo, a na drugi dzień przedstawialiśmy w grupach swoje obserwacje. 

Jednym z najciekawszych momentów kursu były wywiady. Ze wszystkich uczestników została wylosowana szóstka, która po kolei rozmawiała z trzema trenerami wcielającymi się w zarząd klubu. Wywiady te miały za zadanie pokazać nam, jakie pytania są zadawane oraz jak wyglądają i jak są prowadzone rozmowy z trenerami, którzy są kandydatami do zatrudnienia na stanowisku trenera lub menedżera.

Oczywiście najważniejszym elementem każdego dnia była praktyka na boiskach. Każdy z nas musiał przeprowadzić fragmenty treningu oraz poprowadzić drużynę w meczu. Po zaprezentowaniu przykładowych treningów przez naszych opiekunów, przez cały kurs pracowaliśmy nad własnymi treningami i ich przeprowadzeniem. Bardzo ważnym elementem zajęć praktycznych był feedback indywidualny, jak i grupowy, który pozwalał nam zrozumieć co moglibyśmy poprawić, zrobić lepiej oraz co nam się udało. 

Mateusz Kusznieruk

<< wstecz dalej >>

udostępnij